IAESTE

IAESTE >> IAESTE Yıldız web sayfası, ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız...

 

International Association For the Exchange of Students For Technical Experience


 

IAESTE (International Association For the Exchange of Students For Technical Experience), Milletlerarası Teknik Stajyer Öğrenci Mübadelesi Birliği ; üniversitelerin mimarlık, mühendislik ve fen-edebiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerin, yurtdışında staj yapmalarını organize etme amacıyla, 1948 yılında Londra'da kurulan ; ülkelerin kurum ya da kuruluşlarına bağlı olmaksızın çalışan, uluslararası platformda siyasi bir yönü olmayan, bağımsız hareket eden, Birleşmiş Milletler bünyesindeki kurumlarla danışmanlık ilişkisi içinde bulunan bir organizasyondur.


IAESTE’ nin amacı
Teknik ve mesleki gelişimi hızlandırmak amacıyla, üyeleri arasında yüksek kaliteli staj değişim programı yürütmek ve üniversite gençliği sayesinde akademik kurumlar, işverenler ve toplum genelinde uluslararası iyi niyet duygularını geliştirmektir.


Ulusal arenada IAESTE
   IAESTE, 55'i asil, 8'i yedek ve 22'si işbirliği yapan ülke olmak üzere toplam 85 farklı ülkenin  katılım gösterdiği bir organizasyondur.Biz buraya 85 ülkeyi yazamadık,hazırda ülkeleri görmek için ilgili link : ’ http://www.iaeste.org/countries’.

U.S.D.K.


USDK (Uluslararası Staj Değişim Kulübü),Türkiye'de, IAESTE organizasyonuna dahil 35 üniversiteden biri olan Yıldız Teknik Üniversitesi' nde IAESTE temsilciliği uzun yıllardır aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. 1984 yılında Sayın Dr. Selva ÜNAL öncülüğünde IAESTE faaliyetleri Yıldız Teknik Üniversitesi'nde resmi olarak öğrenci değişimi ile başlamıştır. Resmi olarak 9 Ekim 2002 tarihinde Uluslararası Staj Değişim Kulübü adını almıştır.

Türkiye'nin ilk IAESTE Öğrenci Komitesi niteliğini taşıyan USDK'nın temel işlevi, yabancı stajyer adaylarına kontenjan yaratma amacıyla ulusal ve uluslararası fuar ve kongrelerde yer alan, sektöründe başarılı, gelişime açık, vizyonu geniş, kurumsal kimliğe sahip firmalarla irtibata geçerek görüşmeler yapmak ve ayarlanan staj yerlerini IAESTE Uluslararası Kongresi'nde diğer ülkelerle karşılıklı değiştirerek üniversitemizdeki stajyer adaylarına kontenjan yaratmaktır.

USDK Yönetimi
Geleneksel kulüp işleyişinden  farklı olarak başkan yönetiminde koordinatörlük sistemi ile çalışır.Mevcut koordinatörlükler,kulübün  şirketlerle  ilişkilerini geliştiren Kurumsal İlişkiler Koordinatörlüğü; kulüp üyelerinin sosyal ve teknik açıdan gelişimini destekleyen Stajyer İlişkiler Koordinatörlüğü;kulübün tanıtımı ve sponsorluklar konusundan sorumlu Tanıtım ve Eğitim Koordinatörlüğü olarak birbiri ile uyumlu çalışmayı hedefler.

Neden IAESTE stajı yapmalı?

  • IAESTE ile yurtdışına gitmek, diğer ülkelerdeki IAESTE üyeleriyle tanışmak, kaynaşmak, onlarla beraber vakit geçirmek ; bir öğrencinin vizyonunun genişlemesi açısından üniversite hayatı boyunca elde edebileceği en önemli bir fırsattır.Söylenebilecek onca sebep arasından özetlersek ;
  • Üniversite eğitiminin önemli bir parçası olan staj deneyimini yurtdışında seçkin firmalarda edinmek,
  • Çalışma hayatının ilk adımlarını farklı bir ülkede, farklı bir kültürel ortamda atarak teknik donanımın yanında sosyal bir deneyim edinmek,
  • Yabancı dil yetkinliği kazanmak,
  • Avrupa ve Amerika ülkeleri başta olmak üzere katılım gösteren 85 üye ülkeden arkadaş edinmek.

>> Diğer IAESTE Sıkça Sorulan Sorular ve cevapları ve fazlası için tıklayınız...